Facebook

ABC bezpieczniejszego seksu

Bezpieczniejszy seksElementarz bezpieczniejszego seksu

Co prawda elementarze ponad miesiąc temu poszły w kąt, a do wrześniowego powrotu do szkoły pozostało jeszcze trochę czasu, ale sam środek wakacji jest świetnym momentem na usystematyzowanie wiedzy w temacie bezpieczniejszego seksu oraz na uzupełnienie zapasów pomocy dydaktycznych. Na edukację seksualną nigdy nie jest za późno, więc zachęcam was do lektury!

Bezpieczniejszy seks to całokształt zachowań seksualnych, które mają uchronić przed niechcianą ciążą, chorobami przenoszonymi drogą płciową, infekcjami oraz przemocą seksualną. Żeby seks był przyjemny i bezstresowy warto w tyle głowy, niczym tabliczkę mnożenia, mieć wyryte kilka elementarnych pojęć:

Antykoncepcja

Pigułka lub plaster chroni przed niepożądaną ciążą, ale nie chroni przed chorobami intymnymi. Jedyną metodą, która łączy w sobie funkcję antykoncepcyjną z ochronną jest prezerwatywa. Antykoncepcja z definicji to metody, które nie zakładają powstrzymywania się od współżycia. Stosunek przerwany lub kalendarzyk to naturalne metody planowania rodziny. O ile nie planujecie jeszcze potomstwa, pamiętajcie o prezerwatywie.

Bezpieczne zachowania seksualne

To połączenie technik seksualnych z wykorzystaniem narzędzi ochronnych (w postaci prezerwatywy, ceratki oraz rękawiczek lateksowych) ograniczających lub uniemożliwiają kontakt z preejakulatem, spermą, wydzieliną z pochwy, krwią lub powłokami skóry. Jeśli nie znasz statusu serologicznego partnera, podczas seksu waginalnego i analnego bezwzględnie używaj prezerwatywy. Prezerwatywy smakowej należałoby użyć również do fellatio, kiedy nie jesteś pewna przeszłości partnera. Brzmi to jak lizanie cukierka przez papierek, ale frywolna dziewczyna ma świadomość, jak przenoszą się choroby intymne i dlatego stosuje bezpieczniejsze zachowania seksualne. Wcześniej wspomnianą ceratkę, trudno dostępną na polskim rynku, wykonujemy z prezerwatywy smakowej odcinając jej czubek i przecinając ją wzdłuż, przykładając ją do kobiecych narządów płciowych. Ceratki używamy do cunnilingusa i anilingusa. Do stymulacji manualnej warto użyć lateksowych rękawiczek.

Passante Tropical Flavours

A najlepiej porozmawiać z partnerem o swoim życiu seksualnym albo wspólnie zrobić testy i się nie stresować. Bo odpowiedzialność jest sexy!

Condom

Prezerwatywę męską dopasowujemy do rozmiaru członka i rodzaju seksu, który zamierzamy uprawiać – smakowe służą do seksu oralnego, klasyczne i z wariantami do waginalnego, a wzmocnione do analnego. Dostępne na rynku prezerwatywy mają od 47 mm do 69 mm średnicy i te 2,2 cm naprawdę robią różnicę. Dlaczego dopasowanie rozmiaru jest tak ważne? Lateks jest rozciągliwy, ale za duża prezerwatywa niesie za sobą ryzyko zsunięcia, a za mała może obcierać lub pęknąć. Niekoniecznie od razu musisz biegać z centymetrem i wyliczać średnicę członka swojego kochanka przy użyciu wzoru matematycznego, by jak najlepiej dopasować kondom. Partner raczej sam zasygnalizuje ci, w której gumce mu najwygodniej. Choć to bieganie z centymetrem uważam za tak frywolnie-sprośne, że może stanowić fantastyczny element gry wstępnej… No i w końcu znajdziesz zastosowanie dla nieużywanego wzoru na obwód koła? ;)

Podczas zakładania prezerwatywy zwracamy uwagę na: datę przydatności, stan opakowania oraz stan samej prezerwatywy oraz stronę. Prezerwatywa włożona „na lewą stronę” rozwinie się tylko do połowy i z racji możliwego kontaktu z preejakulatem oraz powłokami skóry nie pełni już swojej ochronnej funkcji i nadaje się tylko do kosza. Kondom zakładamy, uważając, by nie uszkodzić jego powierzchni paznokciami lub biżuterią i pamiętamy też o wypompowaniu powietrza z czubka, przytrzymując go palcami, kiedy rolujemy prezerwatywę na członku.

Wskazówka: Jeśli twój kochanek nosi zwichrowaną prezerwatywę w portfelu, wybierz tę, którą miałaś bezpiecznie schowaną w pudełku.

Pasante GlowWśród prezerwatyw możemy wybrać te najbardziej nam pasujące: o anatomicznym kształcie, zwężane, opóźniające wytrysk, z wypustkami i prążkami – dla lepszej stymulacji, a nawet świecące w ciemności. Te ostatnie na pewno zadowolą najbardziej opornych użytkowników, bo przecież każdy chłopak marzy o własnym mieczu świetlnym ;)

Jak często zdarzało wam się usłyszeć argument „kochanie, jestem za duży do prezerwatywy”? Firma Pasante doskonale zna ten motyw i hojnie obdarzonym mężczyznom wyszła naprzeciw tworząc prezerwatywy King Size o 60 mm średnicy i 18 cm długości oraz największe, dostępne na rynku Super King o 69 mm średnicy i 20 cm długości. Zmieszczą w sobie każdą ilość miłości, a ty bezstresowo i bezpiecznie możesz się jej poddać.

Femidom

Mamy XXI wiek i używanie prezerwatyw przestało być tylko i wyłącznie męską sprawą. Kondom dla kobiet jest odpowiedzią, jeśli o bezpieczeństwo lubisz zadbać sama. Femidom aplikuje się wcześniej, nawet do kilku godzin przed stosunkiem i można się zapomnieć. Prezerwatywa wykonana jest z polimeru nitrylu, co jest doskonałą alternatywą dla kobiet uczulonych na lateks. Stosuje się ją tak jak prezerwatywę męską – jeden stosunek = jedna prezerwatywa.

Higiena

Równie ważne jak codzienna higieny intymna oraz stosowanie prezerwatyw, jest dbanie o kolejność zabaw erotycznych. Jeśli jesteście miłośniczkami seksu analnego, miejcie w głowie, że pupa zostaje wisienką na torcie nie bez powodu. Gdy po analnej penetracji chcecie kontynuować zabawę i wrócić do seksu oralnego bądź waginalnego, bezwzględnie trzeba zmienić prezerwatywę, umyć członek lub zabawkę. Przeniesienie bakterii z pupy do gardła lub pochwy najpewniej skończy się nieprzyjemną infekcją.

Bezpieczniejszy seks to również odpowiednia higiena zabawek erotycznych. Wśród niezawodnych czyścików polecamy: naturalną piankę Intimate Earth, antybakteryjny i antywirusowy Pjur MED oraz wegański organiczny spray JO. Jeśli poszukujecie natomiast opakowań podróżnych, idealnych do kosmetyczki, do czyszczenia świetnie sprawdzą się mini spray PicoBong o wielkości tuszu do rzęs oraz pianka JO, w wielkości podkładu. Żel nawilżający Hydra

Lubrykacja

Odpowiednie nawilżenie sluzówki podczas kontaktów seksualnych jest kolejną literą naszego alfabetu. W przypadku braku odpowiedniej lubrykacji wyjątkowo łatwo o otarcia i mikrouzazy. Przerwanie ciągłości tkanek sprawia, że wirusy i bakterie mogą łatwiej wniknąć do naszego organizmu, uprawiając bezpieczniejszy seks należy zatem dbać o nawilżenie genitaliów. Jest to szególnie ważne w przypadku seksu analnego, odbyt bowiem, w odróżnieniu od waginy i penisa, nie posiada mechanizmu wyzwalającego naturalny lubrykant. Odpowiedzią na ten problem są lubrykanty dedykowane geckiej miłości: antybakteryjny Soothe Intimate Earth oraz H2O Anal JO. Wspomaganie nawilżania jest równie istotne przy dolegliwości, którą jest suchość pochwy. W tym przypadku, polecamy szczególnie Pjur Med Repair wzbogacony kwasem hialunowym oraz wodny żel Hydra Intimate Earth z wyciągiem z trawy ceytynowej i jagóg Goji.

STD

Czyli sexually transmittet diseases to choroby przenoszone drogą płciową, niegdyś zwane chorobami weneryczny. Przyznaję, że mało apetyczna wiedza na ich temat może sprawiać, że szczegóły chcecie ominąć szerokim łukiem, ale warto mieć w głowie podstawy: przenoszą się przez wydzieliny ciała – krew, spermę, preejakulat, wydzielinę z pochwy oraz powłoki skóry. Nie chroni przed nimi status społeczny, pochodzenie, wykształcenie. Chroni natomiast stosowanie się do zasad bezpieczniejszego seksu. Za każdym razem, kiedy nie jesteście pewne swojego partnera podchodźcie do niego ze szczególną uważnością. Nie oznacza to braku zaufania, oznacza to troskę o wasze zdrowie. STD lubią ze sobą współegzystować, więc pamiętajcie jedną zasadę: przed stosunkiem oglądacie swojego partnera i jeśli coś na narządach płciowych wydaje wam się niepokojące, rozmawiajcie o tym.

Wskazówka: Perliste grudki prącia, które możecie zauważyć wokół korony żołędzi partnera, nie jest to zmiana chorobowa.

Zabawki

Bezpieczniejszy seks to również wybieranie zabawek sprawdzonych firm ze sprawdzonych, atestowanych surowców – silikonu, plastiku ABS, szkła. Warto inwestować w zabawki, które będą bezpieczne dla waszego zdrowia i kupować je w dobrych sklepach erotycznych. Ta sama zasada obowiązuje przy kosmetykach i prezerwatywach. Używanie produktów bez atestu, kupionych w przypadkowych miejscach może się skończyć podrażnieniem lub infekcją.

Tak wygląda podstawowy elementarz bezpieczniejszego seksu. Zachęcam was do wdrażania powyższych zasad w życie, bo frywolna dziewczyna to bezpieczna dziewczyna!

Bia