Facebook

Dildo - jak wybrać i jak używać?

Dildo, nazywane też sztucznym członkiem, należy do rodziny akcesoriów erotycznych wprawianych w ruch wyłącznie przy użyciu mięśni osoby ich używającej (lub jej Partnera). W przeciwieństwie do wibratorów, stymulatorów łechtaczki czy innych masażerów, dildo nie ma wbudowanego mechanizmu wibrującego. Być może uznasz dildo za znacznie uboższą wersją wibratora, którą nie warto zawracać sobie głowy? Ogromna popularność sztucznych członków i niezliczona ilość modeli świadczą o czymś zupełnie innym.

Dildo vs Wibrator

 1. Dildo przede wszystkim nie hałasuje. Nawet najcichszy wibrator będzie wydawał dźwięki. Używając go przy bardzo cienkich ścianach i rodzicach lub współlokatorach za nimi, możesz czuć się niekomfortowo.
 2. Używając dildo możesz jednocześnie stymulować łechtaczkę elektronicznym masażerem. Korzystanie z dwóch wibrujących zabawek w tym samym czasie może być nieco niewygodne i bardziej irytujące niż przyjemne.
 3. Dildo o wiele bardziej niż wibrator imituje prawdziwy męski członek. Nie oszukujmy się, nie urodził się jeszcze taki mężczyzna, którego penis naturalnie by wibrował ;). Używając wibratora ciężko wyobrażać sobie penetrację prawdziwym członkiem. Wibrator ma dawać nam przyjemność, a nie udawać penisa. Dildo sprawdza się w tej roli znacznie lepiej.
 4. Dildo wytwarzane jest z prawie każdego rodzaju materiałów stosowanych do produkcji akcesoriów erotycznych, również ze szkła, akrylu (sztucznego szkła) i ceramiki. Mimo, że powstały wibratory wykonane z wymienionych materiałów, jakość ich wibracji pozostawia wiele do życzenia.
 5. Są takie dni w życiu każdej kobiety, kiedy jest szczególnie wrażliwa na bodźce zewnętrzne. Wtedy nawet najspokojniejsze wibracje mogą ją drażnić, a czasem nawet sprawiać ból. W tych dniach o wiele lepiej sprawdzi się dildo, nad którego ruchami możemy panować.

Mam nadzieję, że udało mi się przekonać Cię do korzyści płynących z posiadania dildo. Oczywiście debata o wyższością dildo nad wibratorem jest tak samo bezsensowna, jak debata o wyższości pończoch nad rajstopami. Każda opcja ma swoich fanów i przeciwników. Moim zdaniem najlepiej jest zaopatrzyć się w obydwa akcesoria i używać tego, na które akurat najdzie nas ochota.

Jak wybrać najlepsze dildo?

Przy wyborze dildo, tak jak w przypadku innych, podobnych akcesoriów erotycznych, najlepiej kierować się kilkoma wskazówkami:

 • kształt i wielkość
 • materiał
 • przeznaczenie.

Wybór kształtu i wielkości

Wielkość dildo w dużym stopniu zależy od Twoich potrzeb. Jeśli dopiero zaczynasz współżycie seksualne, a dokładniej penetrację, nie przesadzaj z wielkością. Lepiej zacznij od dilda wymiarami jak najbardziej zbliżonego do prawdziwych wymiarów średniego męskiego członka - czyli ok. 11-12 cm w obwodzie i 14-16 cm długości (tej, którą wkłada się do środka, bo musisz jeszcze za coś trzymać). Przy większych potrzebach (długie lata współżycia, rozciągnięcie mięśni pochwy spowodowane naturalnymi porodami lub wiekiem), poeksperymentuj ze sztucznymi członkami o grubszym obwodzie i dłuższym trzonie. Bądź jednak racjonalna. Niektóre "egzemplarze" dostępne w sprzedaży służą raczej do straszenia niż do sprawiania przyjemności. Poza tym lepiej zacząć od mniejszego rozmiaru, a w razie potrzeby kupić sobie większy model. Warto mieć pod ręką kilka sztucznych członków, o różnych wielkościach. W trakcie penetracji i wzrostu podniecenia pochwa rozciąga się i staje się lepiej nawilżona. Dildo, które na początku było wystarczające może w pewnym momencie okazać się mało zadowalające.

Większość klasycznych dildo ma kształt falliczny, przypominający prawdziwego członka. Coraz więcej firm produkuje jednak modele, które zaczynają od tego kształtu odbiegać. Mają mocno zakrzywione końcówki (główki), które służą do stymulacji punktu G. Są urozmaicone wypustkami, żłobieniami i innymi elementami, które zwiększają przyjemność płynącą z penetracji. Niektóre przybierają kształt zwierzaczków (np. delfinków), a inne misternie zdobionych szklanych rzeźb. To, jaki kształt wybierzesz zależy wyłącznie od Twoich potrzeb i Twojej fantazji :).

Wybór materiału

O materiałach, z których wykonane są akcesoria erotyczne piszę niemal w każdym artykule. Nie chcąc się powtarzać podsumuję tylko najważniejsze informacje - najlepszy materiał do wyrobu sex zabawek, to wciąż 100% silikon medyczny. Jest bezpieczny dla ciała, higieniczny, nieporowaty (czyli nie ma mikroporów, w które mogłyby wejść bakterie i grzyby), bezzapachowy, miękki i przyjemny w dotyku oraz bardzo łatwy w czyszczeniu (wystarczy sama woda i mydło).

Na drugim miejscu są szkło Pyrex i porcelana. Akcesoria z nich wykonane są niesamowicie gładkie, nieporowate, bezpieczne, higieniczne, pozbawione zapachu i zazwyczaj przepiękne. Więcej o takich akcesoriach przeczytasz w artykule - Szklane akcesoria erotyczne - piękne i bezpieczne.

Kolejnymi bezpiecznymi i polecanymi przeze mnie materiałami są plastyk WTP i guma TPR - są higieniczne, nieporowate oraz wolne od szkodliwych ftalanów używanych w przemyśle erotycznym do zmiękczania sex zabawek.

Materiałami, które zdecydowanie odradzam są: guma (naturalna lub syntetyczna), żel (PCW), cyberskóra. Oprócz tego, że w większości strasznie śmierdzą, są porowate, a przez to ciężkie do utrzymania w higienie i niebezpieczne dla flory bakteryjnej okolic intymnych. Poza tym są bardzo często zmiękczane ftalanami, które według najnowszych badań mają właściwości rakotwórcze i mogą prowadzić do bezpłodności. Mimo, że te materiały są znacznie tańsze, a produkty z nich wykonane szerzej dostępne, lepiej unikać ich dla własnego zdrowia i wygody.

Przeznaczenie dildo

W dużym uproszczeniu dildo może służyć do tego samego, co wibrator, czyli:

 • Do penetracji waginalnej - jest to zdecydowanie podstawowa funkcja sztucznego członka i w zasadzie nie wymaga specjalnych kształtów. Dobrze jest jeśli dildo posiada jakiekolwiek wypustki czy żłobienia, które przyjemnie masują wnętrze pochwy w trakcie penetracji.
 • Do stymulacji punktu G - do tej funkcji potrzebny jest już specjalnie wygięty członek. Najlepiej jeśli na końcu ma większą, twardą kulkę, która ułatwia trafienie w punkt G i jego pobudzanie.
 • Do penetracji analnej - takie dildo powinno być zakończone pętelką albo płaską powierzchnią, które uniemożliwią "wchłonięcie" członka przez zwieracz odbytu. Dodatkowo nie może mieć żadnych ostrych krawędzi. Jeśli stymulowany ma być mężczyzna, to dobrze jeśli dildo jest odpowiednio wygięte żeby precyzyjnie trafiać w gruczoł prostaty, nazywany męskim punktem G.
 • Do używania w uprzęży - jest to tzw. strap-on. Ten temat pojawi się w naszym sklepie wkrótce i wtedy szerzej będę pisać o strap-on'ach.

Jak używać dildo?

W zasadzie dildo jest bardzo proste w użyciu. Praktycznie każdy po wyjęciu świeżo zakupionego sztucznego członka powinien intuicyjnie wiedzieć jak go użyć :). Chciałabym jednak udzielić Ci kilku rad i wskazówek zanim sama zaczniesz eksperymentować ze swoim dildo.

 1. Po wyjęciu dildo z opakowania (za pierwszym i za każdym kolejnym razem) dokładnie je obejrzyj. Sprawdź czy nie ma żadnych wad materiału, uszkodzeń, wyszczerbień, ostrych zakończeń. Takie dildo nie powinno być używane - może Cię zranić lub doprowadzić do infekcji dróg rodnych.
 2. Stosuj żele nawilżające - znacznie ułatwią włożenie dildo do pochwy czy odbytu. Unikniesz otarć i uszkodzeń zabawki. Jeśli Twoje naturalne nawilżenie jest bardzo obfite możesz zrezygnować z lubrykantów. Stosuj je jednak zawsze przy penetracji analnej. Odbyt nie jest naturalnie nawilżany, a jego cienkie ścianki narażone są na skaleczenia. Do użytku z akcesoriami erotycznymi najlepsze będą zwykłe żele na bazie wody. Możesz użyć też specjalnego lubrykantu do stosowania z sex akcesoriami.
 3. Jeśli zamierzasz dzielić się z kimś swoim dildo albo będziesz używać go do penetracji waginalnej i analnej, zawsze używaj prezerwatywy. Zmieniaj ją przed zmianą użytkownika lub miejsca penetracji. Używaj prezerwatyw również jeśli skusiłaś się na dildo z jednego z porowatych materiałów.
 4. Używając dildo pierwszy raz, rób to sama. Nawet jeśli planujesz jego dalsze używanie z Partnerem, najlepiej będzie jeśli samodzielnie się z nim zapoznasz. Pozwoli Ci to na przetestowanie zabawki w spokoju, bez rozpraszania (nawet miłego :)) przez Partnera. Wygospodaruj sobie więcej czasu i zapewnij ciche, spokojne i odosobnione miejsce. Zrelaksuj się i nie spiesz. Spięcie i stres mogą utrudnić włożenie członka.
 5. Przed włożeniem dildo pomasuj nim przez chwilę łechtaczkę, wargi sromowe i przedsionek pochwy. Sprawdź jakie wrażenie wywołuje na Twoim ciele, co Cię podnieca, a co nie. Poczekaj aż będziesz odpowiednio podniecona, a ścianki pochwy wystarczająco rozluźnione. Jeśli przy wkładaniu dildo do pochwy czujesz opór, spróbuj się bardziej rozluźnić i podniecić. Zalecam również użycie żelu nawilżającego (nanieś go na członka oraz okolice pochwy i samą pochwę).
 6. Wkładaj dildo powoli, stopniowo wsuwając go coraz więcej. Wyjmij i włóż ponownie. Możesz lekko przyspieszyć. Testuj różne prędkości i ruchy (posuwisty, rotacyjny i jaki tylko przyjdzie Ci do głowy). Wkładaj raz szybko, raz wolno. Sprawdź jaki sposób penetracji daje Ci najwięcej satysfakcji i spróbuj zapamiętać go na później.
 7. Jeśli dildo ma końcówkę do stymulacji punktu G, spróbuj go znaleźć. Ponaciskaj na niego pod różnymi kątami. Również samo dildo możesz wkładać w różnym nachyleniu do ścianek pochwy.
 8. Kiedy opanujesz ruchy sztucznym członkiem, możesz dołączyć stymulację łechtaczki. Użyj do tego palców albo wibrującego masażera łechtaczki. Jednoczesna stymulacja pochwy i łechtaczki dostarczy Ci niesamowitych wrażeń.
 9. Jeśli masz ochotę, możesz używać dildo z Partnerem. Możesz wkładać go do pochwy w trakcie gdy Partner będzie masować Twoją łechtaczkę. Jeśli Twoim Partnerem jest inna Kobieta, możecie używać dildo na zmianę, nawzajem się nim penetrując (pamiętajcie tylko o używaniu prezerwatyw).

Jeśli już wiesz, jak wybrać i używać dildo, zapraszam Cię do obejrzenia naszej oferty sztucznych członków.

Ania

Polecane produkty